- Úvod
- Odpuzovače kun
Ochrana před kunami
Odpuzovače slouží k zapuzení nebo minimalizaci škod, které mohou způsobit nežádoucí živočichové. Použití odpuzovače kun nebo myší je jednoduché. Podle typu ho umístíte do prostoru, který chcete chránit a zapojíte ho do zásuvky nebo vložíte baterie. Žádný ultrazvukový odpuzovač není tak silný, aby ultrazvuk prostupoval zdí. Od pevných překážek se ultrazvuk odráží.
- Doprava ZDARMA
- Doprava ZDARMA
- Doprava ZDARMA
- Doprava ZDARMA
RADY A TIPY JAK NA KUNY
Kuna skalní - Častý obyvatel našich aut, chat a chalup, stodol, skladišť, půdních vestaveb a střech.
Vzhled - Tato šedohnědá šelmička s bílou náprsenkou má krásnou hedvábnou srst, štíhlé dlouhé tělo a silné zadní nohy. V poměru s tělem má nohy poměrně krátké. Její hlavu zdobí krásná malá špičatá ouška a výrazná černá očka. Nepřehlédnutelný je i její dlouhý huňatý ocas.
Rozšíření - Kuna skalní si libuje ve skalnaté, volně porostlé krajině s mnoha úkryty. Nezřídka se kuny dají vystopovat i v blízkosti lidských obydlí. Oblíbeným kuním útočištěm jsou například půdy rodinných domů či rekreační objekty. Výjimečně ji uvidíme i na stromě. To je výsada její blízké příbuzné - kuny lesní. Kunu skalní lze vidět v jižních oblastech Asie, střední a jižní Evropě.
Způsob života a potrava - Žije a loví většinou na zemi, mezi její oblíbené pochoutky patří hlodavci, menší savci drůbež a vajíčka, která dokáží zručně vynést z hnízda či kurníku. Ve městech kuny konzumují i odpadky. V podzimních a zimních měsících tvoří její jídelníček z velké části ovoce. Pro hospodáře může být kuna skalní užitečná podobně jako kočka (loví myši), může však způsobit i nemalé problémy. Ráda si totiž pochutnává na drůbeži a jejich vejcích. Zmizení několika vajíček však není to poslední. Pokud se Vám toto hravé noční zvíře ubytuje někde v baráku, můžete počítat s tím, že v noci bude dělat pěkný rámus. Hlavně pokud se dostane k nějakým předmětům, se kterými si může hrát. Nejen při lovu využívá své mrštnosti, obratnosti, odvahy a lstivosti. Díky stavbě svého těla se dokáže protáhnout i tou nejmenší skulinkou.
Rozmnožování - Kuna skalní se páří buď v únoru, nebo v létě. Samice je březí dva až devět měsíců. Porodí 3 - 5 holých a slepých mláďat. Tato malá bezbranná stvoření otevřou oči zhruba po pěti týdnech, na mateřském mléce jsou závislá šest až osm týdnů. Po třech měsících se osamostatňují. Do podzimu zůstávají v rodině. Pohlavně dospívají ve dvou letech.
Co na kunu PLATI ?
PACHOVÉ ODPUZOVAČE KUN – sem patří pachové tyčinky, destičky, spreje a postřiky na kuny, které jsou vhodné na ochranu auta – vložení nebo nástřik pod kapotu do motorového prostoru. Pachové odpuzovače kun Vám pomohou při ochraně půdy, nebo půdních vestaveb – Aplikace do míst kudy kuna na půdu vstupuje, dále do míst kde kuna vykonává svoji potřebu a také co nejblíže jejímu hnízdu.
DOPORUČUJEME TYTO PACHOVÉ ODPUZOVAČE
Odpuzovač kun - postřik proti kunám 500 ml
Sprej proti kunám HAGOPUR
Odpuzovač kun - tyčinka proti kunám
ULTRAZVUKOVÉ ODPUZOVAČE KUN – jsou vhodné na ochranu auta, objektu i pro venkovní použití. Vždy mějte na paměti, že ultrazvuk bude překážkami (zeď, izolace ve střeše) odstíněn a sníží se jeho účinnost. Proto je vhodné kombinovat pachové i ultrazvukové odpuzovače dohromady. Instalace ultrazvukového odpuzovače by měla vždy pokrývat místa nejčastějšího výskytu kuny (místa vstupu, místa kde vykonává svoji potřebu a co nejblíže jejímu hnízdu. Na kuny lépe fungují ultrazvukové odpuzovače s proměnnou frekvencí – ta je pro kunu mnohem více nepříjemná.
DOPORUČUJEME TYTO ULTRAZVUKOVÉ ODPUZOVAČE
Ultrazvukový odpuzovač myší, potkanů, kun a dalších škůdců - dosah 800 m2.
Deramax-Profi - ultrazvukový odpuzovač myší a kun - se zdrojem
Odpuzovač - plašič kun do auta s baterií
SKLOPCE - SKLOPNÉ PASTI NA KUNU – Je možné že budete kunu odpuzovat ultrazvukovým odpuzovačem nebo pachovým odpuzovačem a kuna bude zatvrzele stále u vás na půdě v izolaci.
Příčinou mohou být mláďata, které kuna vyvedla a neopustí hnízdo, dokud mláďata nedorostou…pak vás čekají 3 těžké měsíce nebo můžete kunu odlovit do sklopce. Sklopce jsou vyráběny s jedním nebo dvěma vstupy.
Na plaché kuny mnohem lépe fungují sklopce se dvěma vstupy, protože sklopec tvoří přirozený tunel, kterým se kuna nebude bát projít. Na co kunu ve sklopci ulovit? Dodáme Vám granule na lasicovité šelmy, můžete nastražit také vajíčko, ovoce, párek nebo rybí hlavu. Častá chyba při použití sklopce je zanechání lidského pachu…pak se marně snažíte kunu ulovit. Doporučení je jasné, manipulujte se sklopcem pouze v rukavicích a pro odstranění lidského pachu použijte vnadidlo na kuny, které překryje lidský pach. Co s kunou po jejím ulovení? Doporučujeme vypustit kunu do volné přírody alespoň 15 - 20 km od Vašeho bydliště, jinak hrozí její návrat.
DOPORUČUJEME TYTO SKLOPCE NA KUNY
Sklopec 102x20x27 - Na větší kočky, kuny, lasice, tchoře.
Sklopec 102x17x20 - Na kuny, lasice, tchoře, kočku, potkana
Prémiové vábidlo HAGOPUR na kuny
ČEHO SE ROZHODNĚ VYVAROVAT – Uvádím případ z blízkého okolí, kdy známého chataře obtěžovala kuna, ten do vajíčka aplikoval jed a kunu otrávil, ta mu pošla ve střešní izolaci a po několika týdnech mu její rozkládající se tělo zničilo část chaty, oprava byla drahá a časově náročná. Proto důrazně varujeme před těmito zakázanými prostředky lovu kun, které vám mohou přinést více škody než užitku.
Odpuzovače a plašiče kun, lasiček a hlodavců.
Dodáváme unikátní pulzní ultrazvukové odpuzovače - plašiče kun, lasiček a hlodavců pro automobily, hospodářské objekty, půdy i pro venkovní použití. Dále dodáváme univerzální pachový odpuzovač kun HAGOPUR vhodný do jakéhokoliv prostředí. Odpuzovače a plašiče kun Vám zašleme na dobírku nebo si je můžete vyzvednout osobně v Hradci Králové.
Jak na kuny?
Vzhled
Kuna lesní je velká asi jako kočka domácí. Má ovšem štíhlejší tělo s hustou, hladkou a hnědou srstí. Huňatý ocas a končetiny jsou zbarveny nejtmavěji; jsou skoro černohnědé. Srst na nohou prorůstá i chodidlovými polštářky. Má to důležitý význam pro šplhání. Chlupy na chodidlech zabraňují, aby se zvíře smekalo při pobíhání na zledovatělých větvích. Ušní boltce jsou dost velké a mají světlé lemování. Nos je černý. Od své příbuzné Kuny skalní (Martes foina) se liší především krémově žlutou skvrnou na hrdle, tzv. náprsenkou a dvěma hrotnatými výběžky na vnější straně zadní stoličky, které jsou u kuny skalní rovné. Kuna lesní bývá i s ocasem až 80 cm dlouhá a váží 100 až 140 dkg.
Kde kuna žije?
Kuna lesní zabírá areál téměř celé Evropy (včetně Irska) od hranice lesa na severu po Sardinii a Baleáry na jihu. V Asii sahá její rozšíření na východ do západní Sibiře, na jih do některých oblastí Turecka, Iráku a Iránu.
Způsob života kun
Kuna lesní je samotářský tvor. V lese ji můžeme přistihnout zejména ráno a večer po západu slunce. Den prospí v pelíšku, který si buduje v dutých stromech, v opuštěných hnízdech veverek, vran a dravců. Stejně jako liška má i kuna lesní vedle hlavního úkrytu ještě několik záložních. Svůj okrsek, který se odhaduje na 600 až 1 000 ha si označuje páchnoucím výměškem, který vylučuje z pachových žláz pod ocasem. Tyto pachové značky nalézáme nejen na stromech, ale spolu s trusem i na lesních cestách, na kamenech a na všech vyvýšených bodech jejího okrsku.
Kuna lesní se s kunou skalní nekříží, ačkoliv jsou si oba druhy těsně příbuzné. Kuna skalní před svou lesní příbuznou ustupuje.
Hlavními smysly kuny jsou zrak a sluch. Čich má sice dobrý, ale ne tak dokonalý jako šelmy psovité. Proto se kuna chytne snadno do želez nebo do jiných lidských nástrah.
Za potravu kunám slouží především ptáci do velikosti holuba, menší hlodavci a veverky. V nouzi dá zavděk i ovoci, jahodám, jeřabinám apod. Pronásleduje-li kořist, dělá až pětimetrové skoky ze stromu na strom. Po zemi se pohybuje krátkými skoky.
Ve starší myslivecké literatuře se objevují tvrzení, že napadá i srnčí zvěř. Švýcarští zoologové naopak dokázali, že kuna se větších zvířat bojí, a dostane-li se do kurníku se slepicemi, nevyvraždí je z krvežíznivosti, jak se často tvrdí, nýbrž z pudu sebezáchovy a strachu. Kuna lesní přepadá zvířata skokem a zakusuje je prudkým zahryznutím do krku. Není pravda, že by ulovené kořisti vysávala krev. Nejvíce má spadeno na veverky. Přepadá je v hnízdě a mistrně za nimi šplhá až do nejvyšších částí korun. Jen málokdy jí zrzka unikne.
Jako všechny kunovité šelmy i kuna lesní se dá snadno ochočit, zejména byla-li vychovávána odmalička. Je to hravé stvoření, bohužel nejčastěji v noci.
Rozmnožování kuny
Kuny lesní kaňkují v červenci až v srpnu. V době páření podstupují kuňáci mezi sebou boje, funí, prskají a piští. Kdybyste si vyšli za jasné měsíční noci do lesa, užasli byste, jaké zvuky dovedou kuny vydávat. Některé hlasové projevy kun se dokonce podobají štěkotu.
Březost kun trvá neobyčejně dlouho: devět měsíců, z toho šest měsíců připadá na březost utajenou, tzv. embryonální latenci, stejně jako např. u srnčí zvěře, kdy se na určitou dobu vývoj plodu zastaví. Sama příroda tak zajišťuje, aby se mláďata rodila do příznivých měsíců roku. V dubnu až květnu vrhá samice 3 - 5 mláďat a vzácně až 7, která jsou po šest týdnů slepá. Jsou to malí, slepí tvorečkové, kteří váží asi 30 g. Po čtyřiatřiceti dnech se jim otvírají oči. Matka je kojí dva měsíce. Kuna je starostlivá matka a svá mláďata zahřívá a houževnatě je brání proti každému nepříteli. V nebezpečí je přenáší v mordě na bezpečnější místo. Mladé kuny pohlavně a tělesně dospívají ve dvou letech. Při optimálních podmínkách se dožívají osmi až deseti let.
Kuna lesní skýtá cennou kožešinu, která je nejhodnotnější z kožešin našich šelem. Její ochrana vychází z vyhlášky Ministerstva zemědělství č. 134/ 1996 Sb. (Myslivecká vyhláška), kde podle § 4. je doba lovu povolena od 1.11. do konce února s vyjímkou § 6. odst. 2. , kde je povolen celoroční odstřel v bažantnicích a honitbách s trvalým výskytem tetřeva, tetřívka, jeřábka a dropa.
Obtěžují vás kuny? Otázkou je zda kuny odpuzovat pomocí pachových odpuzovačů nebo elektronických ultrazvukových odpuzovačů či ji ulovit do sklopce na kuny. Přinášíme vám účinné pachové odpuzovače kun vhodné k použití v méně přístupných prostorách (střechy, podhledy) dále ultrazvukové odpuzovače vhodné do volného prostoru nebo pod kapotu vašeho auta. Pokud však kuna škodí a likviduje vaše zvířectvo nebo váš majetek a ohrožuje vaše zdraví svými výkaly, tak doporučujeme tohoto škůdce ulovit pomocí sklopce na kuny, tchoře a lasičky.